به اشتراک گذاری

 

 

 

مرضیه قاضی زاده-یک وکیل دادگستری با اشاره به ابلاغ قانون حمایت از اطفال و نوجوانان در ۲۰ اردیبهشت ماه سالجاری می‌گوید: بنا بر این قانون، شعبی از دادگاه‌ها به این موضوع اختصاص داده شده و دفتری به نام حمایت از اطفال و نوجوانان در قوه قضاییه دایر شده که در هر حوزه قضایی تحت نظر رئیس کل آن حوزه قضایی است و براساس گزارش‌های طفل، ضابطان قضایی، همسایه‌ها و اقوام و خویشان آن حوزه قضایی ملزم به ورود به موضوع جرائم علیه اطفال و نوجوانان است.

وحید قرایی قانون حمایت از اطفال و نوجوانان را به مثابه یک پیشرفت در سیستم قانونی کشور می‌داند، و مواد و بندهای آن بسیاری از مواردی را که تا کنون علیه کودکان نادیده گرفته می‌شد را به صورت مشخص پوشش می‌دهد، به طوریکه در این قانون بحث‌های مختلفی اعم از ممانعت خانواده‌ها از مدرسه رفتن بچه ها، ابتلای والدین به بیماری‌های روانی، زندانی شدن والدین، اعتیاد‌های زیان اور والدین، خشونت والدین و یا ابتلای طفل به اختلال هویت جنسی و ... را پیش بینی کرده و اطفال و نوجوانان را تا سن زیر ۱۸ سال مورد حمایت قانونی قرار داده است.

این وکیل دادگستری در پاسخ به این پرسش که تا پیش از این قانون، حمایت از این افراد به چه شکل بوده است و آیا یک خلأ قانونی در رابطه با مشکلات کودکان وجود داشته است، می گوید: ما قبلا هم قوانین جزایی را داشتیم، اما نه به این صورت تخصصی و تفکیک شده.

قرایی در این رابطه می‌افزاید: مادادگاه اطفال را داریم که به جرایم اطفال رسیدگی می‌کند و حمایت‌های بیشتری از اطفال دراین دادگاه‌ها می‌شود. اما در قانون جدید، قانون گذار خیلی تخصصی وارد عمل شده و موارد را تفکیک کرده است.

او در پاسخ به روال قانونی رسیدگی به مشکلات دختران و پسران فراری بعد از دستگیری، می‌گوید: براساس قانون جدید، دلیل فرار کودک و یا نوجوان ریشه یابی می‌شود و ریشه یابی این موضوع هم به عهده دفتر حمایت است و شعبی از دادسراها، دادگاه‌های خانواده و دادگاه‌های کیفری به این امر اختصاص داده شده است و این افراد تحت حمایت قانون قرار می‌گیرند. در این مرحله نقش بهزیستی پررنگ‌تر است و بایستی با مشاوره‌های صورت گرفته با نوجوان این دلیل به صورت تخصصی بررسی و مشخص شود.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه نوجوان فی نفسه تا آسیبی در خانواده اش نباشد، دست به خیلی از تخلفات و جرایم نمی‌زند، می‌گوید: تا پیش از این دادگاه اطفال وجود داشته و الان هم وجود دارد؛ اما ریشه یابی مسائل بحثی است که در قانون جدید دیده شده و شاید تا قبل از آن به این صورت گسترده به این مسائل توجه نمی‌شد.

قرایی با اشاره نقش آگاهی و اطلاع رسانی در موراد قانونی، می‌گوید: ما خیلی وقت‌ها نمی‌دانیم که چنین قوانینی وجود دارد چرا که اطلاع رسانی‌های گسترده‌ای در حوزه مواد قانونی صورت نمی‌گیرد و مردم از حقوق خود اطلاعی ندارند، ما حتی در قانون جدید داریم که اگر کسی از آسیب رسانی به کودکی و اقدام مجرمانه علیه او اطلاع داشته باشد و آن را گزارش ندهد یک جرم مرتکب شده و برایش مجازات در نظر گرفته می‌شود.

 

متن کامل قانون حمایت از اطفال و نوجوانان