به اشتراک گذاری

 

 

وحید قرایی- انتخابات چهارمین دوره هیات مدیره مرکز وکلای قوه قضاییه استان کرمان در حالی برگزار شد که تحولات قابل توجهی در فعالیت های این مرکز در تهران صورت پذیرفته و بیش از همیشه فعالیت های مرکز وکلای قوه قضاییه مورد توجه شهروندان قرار گرفته است.

در این دوره با انتخاب اعضای هیات مدیره در استان کرمان، آقای عباس هادی زاده به عنوان رییس هیات مدیره انتخاب شد تا سکاندار هدایت مرکز در دوره جدید باشد. گفت و گو با او در مورد فعالیت های این مرکز و برنامه ها و چشم اندازهای پیش رو بود...

 

*مهمترین برنامه های هیات مدیره مرکز وکلای قوه قضاییه استان کرمان دردوره جدید کاری را تشریح نماید.

 

در ابتدا باید بگویم،  مرکز وکلای قوه قضاییه کرمان از بهمن ماه 87 با عضویت قریب 240 وکیل کار خودش را شروع کرد. بنده از بدو فعالیت این مرکز در هیات مدیره بودم که در دوره اول عضو هیات مدیره و بازرس هیات مدیره و بازرس دفتر وکلای استان بودم، در هیات مدیره دوره دوم به عنوان عضو گروه اختیار و مشاور فعالیت داشتم و در دوره سوم به عنوان نایب رییس بودم و در دوره چهارم به لطف خدا و اعتماد همکاران محترم به عنوان رییس هیات مدیره انتخاب شدم که انشاءا... با کمک همکاران و تلاش و کوشش، بتوانیم در تمام زمینه‌ها مرکز کرمان را به جایگاه واقعی خود و در سطح بالا در کشور برسانیم.

در این حال با توجه به افزایش تعداد وکلای استان و کمبود فضای اداری، سعی در توسعه فضای فیزیکی مرکز است تا با استفاده از ابزارهای قانونی، یک قطعه زمین تحصیل و ساختمان جدید مرکز به همراه پارکینگ و ساختمان اداری احداث گردد.

تشکیل جلسات و حضور همکاران در کنار هم و استفاده از ایده‌های آنها و آشنایی همکاران با یکدیگر نیز یکی از برنامه های اولیه مرکز است ضمن اینکه در این جلسات از نظرات و ایده های همکاران در راستای فعالیت های مرکز بهره برده خواهد شد.

ارتقاء سطح علمی و آموزش‌ی با استفاده از برنامه های آموزشی خصوصا مجازی در این ایام نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت چه اینکه همکاران وکیل با توجه به تحولات در قوانین و ارتباطات حقوقی شهروندان همواره بایستی از نظر علمی خود را در سطح قابل قبولی نگه دارند. پیگیری بحث بیمه همکاران و تشکیل صندوق تعاون نیز جزو اولویت های مرکز خواهد بود ضمن اینکه در بحث های رفاهی و ورزشی و فرهنگی نیز تلاش می شود با استفاده از ظرفیت های موجد اقدامات مناسبی صورت پذیرد.

 

*در مورد کمیسیون های مرکز و فعالیت های آنها توضیحاتی ارائه نمایید

 

با توجه به اینکه کمیسیون‌های مرکز از دوره سوم در سراسر کشور فعالیت خود را شروع کردند اما از نظر ما فعالیت این کمیسیون ها در سطح قابل قبولی در استان کرمان قرار نداشت در دومین جلسه هیات مدیره کمیسیون‌ها را فعال و اقدام به عضوگیری نمودیم و با این اقدام حدود50 نفر از وکلای محترم وارد هیات مدیره شدند و در واقع نقش اصلی در هیات مدیره و مرکز وکلای استان را دارند و هر کمیسیون شامل 5 عضو بود که با اختیار قانونی تعداد عضو را به 7 نفر افزایش دادیم  تا در هر کمیسیون 7 نفر در حال فعالیت ‌باشند.

 

*برخی، وکلای مرکز را دارای استقلال کافی برای دفاع از موکلان نمی دانند. در این زمینه و حرف و حدیث ها توضیحاتی ارائه نمایید...

 

باید تاکید کنم وکلای مرکز بر اساس آیین‌نامه استقلال کانون وکلا دارای استقلال و به دور از هر گونه مشکلی فعالیت می‌نمایند و تا امروز که 19 سال از تاسیس مرکز وکلای قوه قضائیه می‌گذرد هیچ گزارشی در این خصوص که وکلای ما با موانع قانونی و قضایی مواجه باشند وجود ندارد. اما همکاران محترم می‌بایست با اعتماد به نفس و تسلط به قانون از حق و حقوق موکل با رعایت شئونات اسلامی و رعایت ادب و احترام نسبت به سیستم قضایی، اداری و انتظامی و حتی همکاران و اصحاب دعوی، دفاع کنند و این ایرادات بیشتر از ناحیه بعضی به صورت غیر منطقی مطرح می‌گردیده است و بر این باور بودند چون مرکز وکلای قوه قضائیه است، دستگاه قضایی دخالت می‌کند. در حالی که چنین نیست و قوه قضائیه تنها نظارت می‌کند و این امر نظارت در همه وجود دارد. بنابراین اگر به صورت مصداقی در این مورد ایراد و بیانی وجود دارد حتما به هیات مدیره منتقل نمایند تا پیگیری لازم صورت گیرد.

 

* چه تعداد وکیل در مجموعه کاری مرکز فعالیت می کنند و کیفیت علمی این وکلا را چگونه ارزیابی می نمایید؟

 

با توجه به اینکه مرکز وکلای قوه قضائیه از سال 1380 اقدام به پذیرش و آموزش وکیل از بین تحصیل‌کرده‌های حقوق کرده است تا امروز حدود ۵۳۰  وکیل پایه یک و کارآموز (پایه دو) دارد.

در آزمون 1398 نیز تعداد 280 نفر در سطح استان در آزمون کتبی پذیرش شده‌اند و با انجام مصاحبه و گزینش 90 نفر پذیرش خواهیم داشت و از نظر علمی با توجه به اینکه از بدو آغاز کاراموزی می‌بایست به مدت ۱۸ماه در مراجع قضایی پرونده مطالعه و گزارش تهیه کنند و یا حضور در محاکم اعم از اداری و قضایی از نزدیک با محیط شعب دادگاه و اصحاب دعوی و نوع دفاع وکلا آشنا می‌شوند و طی همین مدت در کلاس‌های تئوری نیز شرکت می‌کنند از نظر علمی بسیار در سطح بالا قرار دارند.

 

*در مورد تخلفات احتمالی صورت گرفته توسط وکلا مرجع رسیدگی و شرایط آن را توضیح دهید

 

خوشبختانه در مرکز وکلای استان کرمان تخلفات بسیار معدودی گزارش می شود و اگر تعدادی هم مراجعه می‌شود به دلیل سوء تفاهم و عدم اطلاع و آگاهی از وظیفه وکیل و حق‌الوکاله ایشان است و در این خصوص هم با برنامه‌ریزی که کردیم انشاءا... موکلین و حتی وکلا از حق و حقوق و وظیفه خود اطلاع حاصل می‌کنند و چنانچه خدای نکرده وکیلی نسبت به موکل خود کوتاهی و یا اجحافی کند قطعا برخورد می‌گردد. اگر چنین اتفاقاتی بیفتد مردم از وکیل روی‌گردان می‌شوند و این آسیب جدی به جامعه وکالت می‌باشد که مجازات‌های وکیل که توسط دادگاه انتظامی مرکز صورت می‌گیرد بعضا توبیخ کتبی، تنزل پایه، تعلیق و حتی ابطال پروانه می‌باشد.

 

*در مورد به روزرسانی آموزش های وکلای مرکز چه اقداماتی را پیش بینی کرده اید؟

 

با توجه به اینکه کمیسیون‌ها مرکز از جمله کمیسیون آموزش فعال شده، با تهیه تجهیزات صوتی و تصویری و الکترونیک و به دلیل بیماری کرونا به زودی کلاس‌های آموزشی آنلاین و مجازی برگزار می‌گردد که ابتدا بحث آموزش کارآموزان محترم مد نظر است و سعی گردیده از اساتید با تجربه وکالت دارای تحصیلات عالی و چهره‌های دانشگاهی استفاده شودد و در مرحله دوم با تشکیل کارگروه‌های تخصصی اعم از حقوقی، کیفری، ثبتی، خانواده و موضوعات مبتلابه جامعه نسبت به ارتقاء سطح علمی وکلا برنامه‌ریزی صورت می پذیرد

 

*اگر حرف ناگفته ای باقی مانده که مهم به نظر می رسدبیان نمایید...

 

باید بگویم در صورتیکه جامعه و شهروندان با فعالیت وکلا آشنایی بیشتری پیدا کنند و بدانند که قبل از اعمال حقوقی و مالی خود مشاوره گرفتن از وکلا می تواند از بروز مشکلات بسیار جلوگیری کند قطعا با کاهش ورودی پرونده ها به سیستم قضایی مواجه خواهیم شد که نفع بسیاری در راستای رسیدگی بهتر به پرونده های باقی مانده دارد.  حتی در مواردی مانند ازدواج نیز استفاده از تجربیات و دانش وکلا به خانواده ها کمک بسیاری می نماید و در موارد اختلاف نیز خانواده ها می توانند با کمک وکلا به سازش و صلح فی مابین زوج ها کمک کنند.امید است هموطنان عزیز با اعتماد به جامعه وکالت و مشاور حقوقی قبل از هر اقدام مالی، اقتصادی و حقوقی و امضاء اسناد و اوراق بهادار و یا وصیت و یا هر موضوعی که آثار مالی و حقوقی و اجتماعی و فرهنگی دارد به وکلای این مرکز که در تمام حوزه‌های قضایی استان فعال هستند مراجعه کنند تا عدم آشناییشان با مسائل حقوقی موجب خسارت‌های مالی، جانی و اجتماعی نشود