به اشتراک گذاری

 

 

 

وکالت دادگستری به عنوان یک حرفه و آگاهی و دانش و تجربه بیش از همیشه در جامعه مورد توجه قرار گرفته است و نقش وکلای دادگستری در رویه های قضایی و کاهش مراجعات مردم به دادگاه و پیشگیری از اشتباهات حقوقی و حرکت در مسیرهای درست قانونی خود را نشان داده است. شاید بیش از گذشته مردم برای تنظیم قراردادهای خود از وکلا کمک می گیرند و بیش از گذشته در مورد مسائل مالی و حقوقی و جزایی خود از وکلا می پرسند به این دلیل که رفتن در یک مسیر اشتباه حقوقی تبعات ناگوار و جبران ناپذیری برای افراد به دنبال دارد.

برای اگاهی بیشتر در مورد این جایگاه با محمد مهدی شجاعی وکیل دادگستری و نایب رییس مرکز وکلای قوه قضاییه استان کرمان به گفت و گو نشستیم...

 

* نقش وکیل در پیشگیری از مراجعات بی‌جهت به دادگستری چیست؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که امروزه وکلا نقش بی‌بدیلی در کاهش مراجعات مردم به دادگستری دارند. عملکرد وکیل در جهت سوق دادن دعاوی کیفری به سمت عدالت ترمیمی، جنبه‌ای مهم از کارکرد پیشگیرانه وکالت را متجلی می‌سازد. ترویج راهکارهای غیر کیفری حل و فصل دعاوی از طریق نهادهای میانجی‌گری و شورای حل اختلاف و داوری تاثیرگذار می‌باشد. تشویق افراد به بهره‌مندی از مشاوره‌های حقوقی هنگام انعقاد قراردادهای مختلف و تعیین نقش داور و حکمیت و همچنین دعوت طرفین دعوی به حضور در دفتر و مذاکره و اصلاح ذات‌البین و در نهایت ارائه راهکارهای غیر کیفری در جلوگیری از مراجعه بی‌جهت به دادگستری و اجرای عدالت کارساز می‌باشد.

* وکلای دادگستری چگونه می‌توانند به تحقق عدالت قضایی کمک کنند؟

هر چند تضمین و اجرای عدالت در مرحله اول از وظایف اصلی قضات می‌باشد اما وظایفی هم بر عهده وکلا بوده و آن مساعدت، تعاون و همکاری با قضات و ضابطین و کارشناسان برای تامین همه جانبه عدالت در جامعه است. از جمله این همکاری‌ها حق داشتن وکیل مدافع از سوی اصحاب دعوی و حضور وکیل در پرونده‌های کیفری مهم و در مرحله تحقیقات و اطلاع از اتهام موکل می‌باشد. تنظیم یک دادخواست و لایحه دفاعیه صحیح می‌تواند در جلوگیری از اطاله دادرسی کمک کند. وکیل به عنوان یک راهنما در یک پرونده مطروحه می‌تواند نقش اساسی در صدور یک رای منصفانه داشته باشد.

* آیا فعالیت یک وکیل صرفا به عنوان وکیل مدافع در هنگام رسیدگی‌های قضایی نمود دارد یا تعریف دیگری نیز برای یک وکیل می‌تواند متصور شد؟

 وکیل به عنوان فردی که به دنبال روشن نمودن حقیقت می‌باشد باید نقش یک راهنما در کنار قاضی و کارشناس داشته باشد و اگر بداند امکان صلح و سازش وجود دارد نقش خود را همزمان از یک وکیل مدافع به نقش یک داور و حکم مستقل و امین ایفا نموده و بر اساس عدالت بین طرفین قضاوت نماید. در جامعه خود را به عنوان یک مشاور حقوقی در کنار مشکلات مردم بداند. در مواجهه با ظالم و ظلم به مظلوم کمک کند و در همه احوال رعایت انصاف را بنماید.

* خصوصیات یک وکیل دادگستری از نظر علمی و تجربی را بیان نمایید؟

از مهمترین ویژگی‌های یک وکیل دادگستری تخصص اوست. امروزه عمده کارها به صورت تخصصی بوده و کیفیت خدمات قابل ارائه در تمام علوم، رشد داشته است. با گرایش‌های مختلف علم حقوق در مقطع ارشد و دکتری بهتر است در انتخاب وکیل به تخصص او توجه شود. ویژگی‌ دوم، تجربه یک وکیل در کنار تخصص اوست. بسیاری از وکلا به واسطه تجربیات خود در پرونده‌های خاص راه‌حل‌هایی یافته‌اند که وکلای دیگر از آن بی‌اطلاع هستند. مشاهده رزومه کاری یک وکیل در انتخاب او موثر می‌باشد. ویژگی‌ سوم حُسن شهرت یک وکیل است. خوشنامی و حُسن شهرت یک وکیل در به نتیجه رسیدن یک پرونده تاثیر دارد. زیرا استدلال و حرف‌های یک وکیل خوشنام نزد افراد مرتبط با پرونده موجه‌تر به نظر می‌آید و برعکس وکیلی که روابط ناسالم با کارمندان و کارشناسان داشته یا به مرور زمان میان مردم بدنام شده، در مراجع قضایی اعتبار او خدشه‌دار می‌شود. ویژگی‌ چهارم یک وکیل، داشتن ارتباطات قوی و سریع با دوستان و همکاران خود است. او با شبکه‌ای از دوستان ارتباط داشته و با مشورت و کسب نظر از تخصص آنان در پیشرفت پرونده اثرگذار می‌باشد و ویژگی پنجم این است که رازدار و صادق باشد. موکلین سرشار از اسرار و رازهایی هستند که ممکن است در به نتیجه رسیدن پرونده موثر باشند و یا خارج از روابط پرونده باعث هتک حیثیت و آبروی موکل گردد.