رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: پیشگیری از جرم و پیشگیری از افزایش دعاوی مسئله مهمی است و می بینیم منحنی رشد جرم با منحنی نابه سامانی های اقتصادی و فرهنگی برابری می کند که باید پیشگیری را در بطن جامعه دنبال و در این زمینه خیلی کار کرد و گام های بزرگی برداشته شده اما در ابتدای راه هستیم.

“یداله موحد” امروز ۲۷ اسفندماه در جلسه هیئت امنای ستاد دیه نمایندگی استان کرمان اظهار کرد: باید فرهنگ خیرخواهی و نوعدوستی و امدارسانی روز به روز بیشتر تقویت شود و خوشبختانه بعد از انقلاب می بینیم هر زمان ظهور و بروز بیشتری دارد و این نتیجه اقدامات و تجربیات کشور است.

وی با بیان این مطلب که این فرهنگ، رویکرد نظام و مبتنی بر تعالیم عالیه اسلام است، ادامه داد: باید به کمک افراد مستحق به ویژه گرفتاران شتافت لذا خیّران در سطح ملی با همین رویکرد قدم برمی دارند و این فرهنگ ارزشمند است و باید قدر آن را بداینم و بر وقت کار بیفزاییم.

موحد تصریح کرد: نظام اسلامی ماهیت بشردوستانه دارد که یکی از مظاهر آن را در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی مشاهده کریم به‌طوری‌که بیش از ۵۵ هزار نفر در کشور شامل عفو شدند که ۳۵ هزار نفر آزاد شدند.

وی بیان کرد: ۵ هزار و ۳۸۲ نفر از جمعیت زندانی استان کرمان مشمول عفو مقام معظم رهبری قرار گرفتند که از این تعداد ۲ هزار و ۶۲۴ نفر آزاد شدند و ۲ هزار و ۷۵۸ نفر تخفیف مجازات گرفتند.

این مقام قضائی اظهار کرد: باید این اقدام در مجامع بین المللی مطرح شود که به رغم همه تبلیغات و دروغ پراکنی های دشمنان، رافت و رحمت در نظام اسلامی در چه حد و اندازه ای است و البته این مسئله انعکاس بین المللی داشته است.

وی افزود: کاهش جمعیت کیفری و اصلاح و درمان زندانیان جزو سیاست های کلان قوه قضائیه است و ریاست جدید قوه نیز قطعا عنایت خاصی به این مسئله دارند و تاکید کردند از ورود افراد به زندان حتی المقدور جلوگیری کنیم.

موحد گفت: واقعیت این است که باید زندان آخرین راهکار باشد و در نهایت در صورت زندانی شدن، باید انسانی و روش کار اصلاح و درمان باشد که رویکرد نظام و مقام معظم رهبری این است.

وی تصریح کرد: در استان کرمان در سال های اخیر روند کاهش و کنترلی بوده و تلاش کرده ایم آمار زندانیان را کاهش بدهیم و رویکرد قانونگذار نیز تغییر پیدا کرده و مجازات های جاگزین حبس را مد نظر قرار می دهند که مجازاتی مناسب تر و متعادل تر ببینند.

رییس کل دادگستری استان کرمان بیان کرد: در بحث مهریه تلاش دستگاه قضایی این است که کسی به واسطه بدهی مالی مهریه وارد زندان نشود.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ درصد جمعیت کیفری استان کرمان مربوط به جرائم مواد مخدر است، افزود: پیشگیری از جرم و پیشگیری از افزایش دعاوی مسئله مهمی است و می بینیم منحنی رشد جرم با منحنی نابه سامانی های اقتصادی و فرهنگی برابری می کند که باید پیشگیری را در بطن جامعه دنبال و در این زمینه خیلی کار کرد و گام های بزرگی برداشته شده اما در ابتدای راه هستیم.

موحد با تاکید بر اینکه همه سازمان ها و نهاد مسوولیت پیشگیری دارند و خاص قوه قضائیه نیست، گفت: باید تغییر رفتار و رویکردی در حوزه فعالیت های ستاد دیه ببینیم اما از قوت کار کم نشود. باید منابع جدید شناسایی و فرهنگسازی داشته و در حوزه پیشگیری هرچه در توان داریم بپردازیم.

این مقام قضایی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: برای نخستین بار بعد از انقلاب در قوه قضائیه یک نفر از درون قوه قضائیه سکان را به دست گرفته وعلاوه بر ویژگی های شخصیتی آیت الله رییسی، ایشان تجربیات و اندوخته هایی که در مناصب مختلف نهاد قضاء کسب کرده، سرمایه بسیار ارزشمندی است که در اختیار دستگاه قضاست و اقبال عمومی هم وجود دارد و بستر برای پیشرفت و تحول دستگاه فراهم شده است و این تحول مورد انتظار مقام رهبری است.

وی افزود: از میان کسانی که برای ریاست قوه کاندیدا بودند، آقای رییسی سند تحول قوه قضائیه را به عنوان برنامه خود در دوران مدیریت به مقام معظم رهبری ارائه و ایشان به مشاوران ارجاع دادند و مشاوران تایید کردند که اگر سند اجرایی شود، تحول رخ می دهد و رهبر انقلاب سند را تایید کردند و معظم له هشت توصیه نیز در کنار آن داشتند که انتظارات نظام، مردم و ایشان از کارکنان قضایی است.

موحد اظهار کرد: آیت الله آملی لاریجانی نیز قدم های خوبی در قوه قضائیه برداشتند و کارهای بزرگی در درون قوه، در ترمیم منابع انسانی و استقلال دستگاه انجام دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *