وحید قرایی- در هر فرصتی که پیش می آید این مساله را مطرح می نمایم که بخش زیادی از محدودیت هایی که زنان برای پیشرفت خود احساس می کنند از دیدگاه های خودشان ناشی می شود و سقفی که برای خود تعریف می کنند.  اینکه زنانی خود را به اوج موفقیت در زمینه فعالیتی خود رسانده اند و الگوهای خوبی برای سایرین قلمداد می شوند یادآور می شود امکان رسیدن به موفقیت های حداکثری وجود دارد. نیاز به ذکر مثال نیست چه اینکه با توسعه اطلاع رسانی مجازی و در دسترس عموم قرارگرفتن اخبار و اطلاعات چنین افرادی به راحتی قابل دسترسی بوده مسیری که طی کرده اند نیز در معرض دید و قضاوت عمومی است. تلاش های سال های اخیر زنان برای دستیابی به حقوق خود و احترام و تمکین جامعه به نتیجه این تلاش موید این موضوع است که زمینه برای دستیابی به نتیجه مورد نظر ولو به صورت نسبی برای خانم ها وجود دارد و نمی توان به بهانه کمبودها و اعمال تبعیض از تلاش دست کشید. دانشگاه های کشور در این سال ها زنانی را آموزش داده اند که با ورودشان به جامعه تحولات بسیاری را در روال های معمول گذشته آفریده اند و قاعدتا این دیدگاه به همه جامعه تسری پیدا کرده است. یعنی اگر زمانی دختران کمتری امکان حضور در دانشگاه ها را می یافتند امروز دیگر نه تنها چنین موضوعی وجود ندارد که خانم ها تفوق خود را در بسیاری از رشته های تحصیلی نشان داده اند. در زمینه استخدام های شغلی نیز به تبع افزایش سطح تحصیل خانم ها ورودی سازمان های دولتی و غیردولتی نیز شاهد پذیرش خانم های بیشتری بود به طوریکه در عرصه اشتغال نیز بخش زیادی از فرصت های شغلی به خانم ها اختصاص یافته است. در این سال ها نه تنها در ادارات دولتی از توان خانم ها برای پیشبرد امور بیش از گذشته استفاده می شود بلکه زنان در حوزه مشاغل آزاد نیز راه خود را به خوبی یافته اند و از رانندگی ماشین های سنگین تا فعالیت در معادن و اداره شرکت های خصوصی و حضور موثر در بخش کشاورزی و… حضور زنان نمود قابل توجهی دارد. اگرچه در همین سالها مواردی از تبعیضات و نابرابری ها وجود داشته و دارد اما در یک نگاه منصفانه جامعه امروز ایران حضور مثمرثمر زنان را پذیرفته و از اگر در جایی خودشان خواسته اند از این حضور و توان استفاده شده که قطعا نفع آن به جامعه رسیده است. در حوزه قانونگذاری نیز حمایت از زنان حتی اگر روندی کند داشته است مسیر قابل قبولی را طی کرده است و زنان امکانات قابل توجهی برای استیفای حقوق خود از لحاظ قانونی دارند که قاعدتا با مدد گرفتن از وکلا-که بخش قابل توجهی از آنها نیز خانم هستند- و افزایش سطح آگاهی های خود با مشکلات کمتری در دادگاه ها مواجه هستند.

باید تاکید نمایم بسیاری از محدودیت ها شاید ساخته ذهن افراد و دلیل ساخت سقف های ذهنی ست که محدودیت ها را بزرگتر از آنچه که هست جلوه می دهد و باعث می شود در برخی زنان این ذهنیت به وجود آید که محدودیت ها مانع دستیابی به خواسته هایشان می شود در حالیکه بخش قابل توجهی از این موارد وجود ندارد و با تغییر دیدگاه خانم ها نسبت به خودشان و جایگاهشان از ذهنشان محو خواهد شد. امروز جای پررنگ پای خانم ها را حوزه های مختلف اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی می بینیم که تلاش می کنند بیش از گذشته این حضور را توسعه داده و در اداره جامعه نقش پررنگ تری داشته باشند. در این میان استقلال بیشتر خانم ها باعث می شود در دراز مدت از وابستگی ها اقتصادی آنها کاسته شود و زمینه برای واقعی تر شدن شرایط زندگی خانوادگی افراد نیز فراهم تر باشد. اتکای زنان به حقوق مالی تعریف شده در قوانین خانواده کاهش می یابد و احساس ساختن زندگی مشترک بیش از همیشه در در میان زنان ایرانی تکوین یابد.

اینکه امروز چنین جایگاهی برای خانم ها در ایران به وجود آمده حاصل تلاش ها و تغییر دیدگاه های بسیاری است و به نظر می رسد این روند همچنان ادامه دارد. تلاش خانم هایی که نگاهی متفاوت به جایگاه و حق و حقوق خود داشته اند و تلاش کرده اند به جایگاهی که در ذهنشان به دنبال آن بوده اند در دنیای واقعی نیز برسند…

منتشر شده در ماهنامه سرمشق

عکس مربوط به نشاط جهانداری، بانوی خلبان ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *