رییس مرکز امور وکلای قوه قضاییه استان کرمان گفت:گفتار، رویه و اقدامات رییس قوه قضاییه در برخورد با فساد اقتصادی باعث امیدواری مردم شده است.

فرزاد حیدری اذعان داشت: یکی از مهمترین فرازهای موضوع، بیان این مطلب بود که مبارزه با فساد خط قرمز ندارد و همین باعث شده است تا همه مردم همدلانه با حمایت از چنین اقدامی در انتظار دیدن تاثیرات این روند باشند. وی تصریح کرد: چنین حرکتی با رعایت اصول شرعی و قانونی و نیز موازین دادرسی عادلانه و شفافیت در ارائه اطلاعات مربوط به پرونده ها می تواند تاثیرات عمیقی در اعتماد عمومی به دستگاه قضا داشته باشد و قطعا وکلای دادگستری در تشریح موضوعات حقوقی مرتبط و آگاه سازی شهروندان نقش بسزایی خواهند داشت.

حیدری با اشاره به اینکه برخی، از فضای اقتصادی به وجود امده در کشور سوء استفاده کرده و با استفاده از رانت و دور زدن قانون و روش های نامشروع به پر کردن جیب و حساب های بانکی خود و اطرافیانشان پرداختند تصریح کرد: قطعا انتظار مردم برخورد شدید با این بی قانونی و بی عدالتی است و توقع دارند به روشنی نتیجه چنین برخوردی را در مجازات سوء استفاده کننده گان و مجرمان دانه درشت اقتصادی و اجرای قاطع آن را به روشنی مشاهده نمایند به صورتی که اجرای درست و بدون خط قرمز قانون باعث شود افراد دیدگری فکر تخطی از قانون به ذهنشان خطور نکند.

این وکیل دادگستری در ادامه گفت: این احساس به وجود آمده است که متخلفان بیش از همیشه حساب کار دستشان امده است و جوی که قبلا وجود داشت که کسی با تخلفات و فساد کاری ندارد، دیگر وجود ندارد.

حیدری تاکید کرد: حالا که رییس قوه قضاییه شجاعانه برای برخورد با فساد اقتصادی و اداری به میدان امده است انتظار می رود مجلس و دولت و همه ارکان نظام از وی حمایت کنند و در این میان نقش حمایت و مطالبه و پیگیری مردم بیش از همیشه نمود خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه  وکلای دادگستری قطعا از چنین رویه ای در دستگاه قضا حمایت می کنند و اماده هر گونه همکاری در این زمینه و تشریح مسائل قانونی و توضیح ان به شهروندان هستند، اظهار داشت: حضور وکلا در پرونده های فساد اقتصادی به شفافیت بیشتر موضوع کمک خواهد کرد و امکان بروز خطا در رسیدگی ها را به حداقل خواهد رساند. در این میان مهم این است که مردم در روند رسیدگی به پرونده های فساد اقتصادی احساس کنند عدالت به بهترین شکل ممکن در حال اجرا شدن می باشد.

او همچنین گفت: اتفاقات ناخوشایند روی داده در زمینه بروز فسادهای اقتصادی نشان داد هم برخی قوانین کارایی لازم را برای پیشگیری از این دسته جرائم ندارند و هم در زمینه نظارت بر مناسبات اقتصادی ضعف هایی وجود دارد که باید این ضعف ها به صورت اساسی بررسی و رفع گردد که قوای سه گانه در رفع این نقص ها باید بیش از این ها  جدیت به خرج دهند.

رییس مرکز امور وکلا قوه قضاییه استان کرمان خاطرنشان کرد: باید بررسی های اساسی صورت گیرد و روشن و شفاف بیان شود که طی سال های گشته دقیقا به چه دلیل زمینه فسادهایگسترده اقتصادی در کشورمان به وجود امد و چرا برخورد جدی با آن صورت نگرفت که کار به اینجا برسد که این همه هزینه و مشکل به کشور تحمیل شود. چرا استفاده از رانت مختص برخی افراد شد که یک شبه سرمایه کشور را به تاراج ببردند و باید مشخص شود کوتاهی ها دقیقا از چه ناحیه ای صورت گرفته است و حال که آقای رییسی به عنوان نفر اول قوه قضاییه وارد میدان شده است با کمک همه جانبه به وی برای همیشه باب مفاسد اقتصادی و گلوگا های ان شناسایی و چنین داستان های غم انگیزی به پایان خود برسد.

حیدری با اشاره به اینکه در این شرایط بایستی از رسانه های منتقد و اهل تحقیق و روشنگر حمایت شود اظهار داشت: جامعه زمانی به تعالی می رسد که رسانه های مستقل بتوانند روشن کننده زوایای تاریک حرکت های اقتصادی کشور باشند و با فراغ بال به فعالیت بپردازند و از آنها حمایت شود.

وی در ادامه گفت: جامعه مطالبه گر و پیگیر می تواند همواره از انحراف های اقتصادی جلوگیری کند که چنین روندی با کمک رسانه های مستقل شکل مطلوب تری به خود می گیرد.

او تصریح کرد: یک نکته مهم این است که مردم در مورد بازگشت اموال و سرمایه های به یغما رفته به بیت المال اطمینان حاصل کنند و بدانند که این سرمایه در راستای رفاه و توسعه جامعه مورد استفاده قرار می گیرد.

حیدری در پایان نگاه نوگرایانه در اصلاح ساختار اداری قوه قضاییه را از ویژگی های آقای رییسی دانست و گفت: این نوگرایی و حرکت به سمت اصلاح نواقص گذشته و شفافی سازی در رفتارها، بدون شک به جلب اعتماد بیشتر مردم به دستگاه قضایی منتهی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *