با دستور رییس قوه قضاییه و با غیر شرعی اعلام شدن بازداشت مردان به دلیل نپرداختن مهریه، روند آزادی بازداشتی های این موضوع آغاز شده است.

در این حال بسیاری به این موضوع به عنوان یک طنز نگاه می کنند و برای مهریه فاتحه می خوانند و بسیاری از خانم ها هم به این روند انتقاد و اعتراض دارند اما به نظر می رسد می توان این اتفاق را یک رنسانس در این زمینه قلمداد کرد.

نابسامانی و بی منطقی در تعیین مهریه در ایران به یک روند تبدیل شده بود که روزانه بسیاری از مردان جوان را راهی زندان می کرد. خانواده مرد و خانواده زن بدون نگاه به تبعات تعیین مهریه های سنگینِ بی ضابطه و پشتوانه که بسیاری صرفا به دلیل چشم و هم چشمی های فامیلی تعیین می شد قدم به راهی می گذاشتند که انتهایش هر اتفاق تلخی از جمله زندانی شدن مرد خانواده را رقم می زد.

حالا با این رویداد شاید و البته شاید تغییری در راستای منطقی شدن تعیین مهریه به وجود آید و اساس تعیین مهریه، واقعیات اقتصادی زندگی طرفین قرار گیرد چه اینکه سالها بازداشت و زندانی شدن مردان به خاطر مهریه علاوه بر ایجاد مشکل برای شوهران، زنان را هم به سعادت و خوشبختی نرساند.

در این حال به نظر می رسد بیش از هر چیزی در ازدواج ها بایستی ملاک های توامان اخلاقی و اقتصادی و واقعیت های اجتماعی و فرهنگی زندگی طرفین مورد توجه قرار گیرد. چیزی که برای بسیاری در پس مسایلی نظیر تعیین مهریه پنهان مانده و می ماند. می توان امیدوار بود زنان نیز با نگاهی مبتنی بر واقعیات و به شیوه های نوین و به روز، جایگاه و شان خود را در زندگی زناشویی حفظ کنند و موجودیت زندگی خود را به شرایط اقتصادی همسرانشان گره نزنند.

وحید قرایی – کرمان وکیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *